Yetişkin Gençler Bocce Şampiyonası'ndan Muhteşem Final...

Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen "Yetişkin Gençler" Türkiye Bocce Şampiyonası sona erdi.
Kulübümüz tarafından gerçekleştirilen şampiyonanın son gününde Osmaniye Özden Huzurevi takımını 12-4 yenen Samsun Bafra Huzurevi  şampiyon oldu.Osmaniye Özden Huzurevi 2.olurken  Kocaeli Gölcük Huzurevi takımına 12-6 üstünlük sağlayan Adana Seyhan Huzurevi takımı ise üçüncülüğü elde etti.
34 takımdan toplam 175 sporcunun mücadele ettiği şampiyonanın final ve üçüncülük maçları, huzurevi sakinleri tarafından ilgiyle izlendi. Sporculara, oyuncu ve yönetmen Ahmet Yenilmez de destek verdi.
Başkanımız  Gürdal Gümüş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, çekişmeli müsabakalara sahne olan şampiyonada, rekabet ve heyecan dolu anların yaşandığını söyledi.
Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan ise organizasyonda mücadele eden tüm sporcuları tebrik etti.
Oyuncu ve yönetmen Ahmet Yenilmez de "yetişkin gençlere" destek olmaya geldiğini dile getirdi.
Boccenin aklı, vücudu çalıştıran ve yaşa bağlı olmayan bir spor olduğunu kaydeden Yenilmez, "Yaşlılarımızın genel olarak heyecan damarları kapalı olur. Buradaki müsabakalarda ise heyecandan baygınlık geçirenler vardı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.
Şampiyonada dereceye giren sporculara, protokol üyeleri tarafından kupa ve madalyaları verildi.
Ödül töreninin ardından tüm sporcular hatıra fotoğrafı çektirdi.
Başkanımız  Gümüş, yetişkin gençler bocce turnuvalarını uluslararası düzeye taşımak istediklerini bildirdi.
Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulüp olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının "Aktif yaşlanma" politikasına destek vermek amacıyla yaşlı bireyleri yormayan, onları hareket ettiren bocceyi huzurevlerinde yaygınlaştırdıklarını söyledi.
Geçen yıl dünyada bir ilk olan Yetişkin Gençler Bocce Ligi'ni kurduklarını hatırlatan Gümüş, "Türkiye'nin 78 ilinden 700 lisanslı sporcuyla ligin startını yapmıştık. Ana hedefimiz, ülkedeki yaşlı politikasına destek vermekle birlikte yetişkin gençlerimizin çok hareket etmelerini, daha az ilaç kullanmalarını sağlamak." dedi.
Yetişkin gençlerin geçen yıl Monako'da düzenlenen Veteranlar Avrupa Petank (Bocce) Şampiyonası'nda milli sporcu kimliğiyle Türkiye'yi temsil ettiğini anlatan Gümüş, organizasyona Türkiye'nin yanı sıra 28 ülkeden yetişkin bireyin katıldığını ifade etti.
En iyi saha sistemi oluşturuldu
Sporun devlet eliyle değil, sivil toplum kuruluşları desteğiyle yaşlı bireylere yaptırıldığını gördüklerini aktaran Gümüş, şunları kaydetti:
"Dünya çapında bu kadar disipline edilmiş bocce sporu ancak genç bireylerde var. 60 yaş üstü lig diye bir şey yok. Birçok ülkede bocce toprak ya da çim sahalarda yapılıyor. Bizde ise onların sağlıklarına uygun en iyi saha sistemini oluşturduk. Yetişkin gençlerde bocceyi dünyaya yaymayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl Bakanlık ve spor kulübü olarak yetişkin gençler bocce turnuvalarını uluslararası düzeyde yapmak istiyoruz."
Türkiye’de genç nüfus oranının yüksek olduğunu, yaşlı nüfusun da her geçen gün arttığını vurgulayan Gümüş, "Yaşlı bireylerimizin yaşam hakkına saygı duymak zorundayız. Onların fiziksel aktivitelerini artırıp sağlıklı yaşamalarını sağlamak devlet politikamız. Onların ömürlerini uzatmak ve refah ülkesi olma yolunda adımlar atıyoruz. Yaptığımız işle Avrupa'nın yaşlı nüfusunu ülkemize çekerek örnek bir ülke olacağız. Bir yandan da turizme katkı sağlamış olacağız." diye konuştu.






"KAZANMAK BU KADAR MI GÜZEL, KAYBETMEK BU KADAR MI ÖZEL"

EMEĞİ GEÇENLERİN  YÜREĞİNE SAĞLIK

 

 
 
 


Sonraki Sayfa: Yetişkin Gençler Bocce Şampiyonası Muhteşem Bir Açılışla Başladı...

Önceki Sayfa : Altın Kulaç